دسته‌بندی نشده

سازنده تمایز سلولی (Cell Differentiation)

همه سلول ها از یک منشاء بوده و مادر همه آنها سلول های بنیادی می باشند. تمایز سلول ها از هم فرآیند پیچیده ای است که طی آن سلول های تخصصی تر ایجاد می شوند. سازنده تمایز سلولی (Cell Differentiation) برای انجام این فرآیند در محلی غیر از موجود زنده اقدام به تولید این دستگاه نموده است. شما تا چه اندازه ای با مفهوم تمایز سلولی آشنا هستید و چگونه می توان با سازنده این تمایز ارتباط برقرار کرد.؟سازنده تمایز سلولی (Cell Differentiation)

تعریف تمایز سلولی چیست؟

تعریف تمایز سلولی چیست؟

همه اندام های انسانی و حیوانی حاصل توسعه و تکامل تخم یا زیگوت هستند. این سلول برای ایجاد اندام های مختلف باید به بخش ها یا سلول هایی کوچک تر تقسیم شود و هر یک از این سلول ها به عنوان مادر سلول های دیگر  باعث تخصصی شدن تولید و ایجاد اندام های مختلف می شوند.

این فرآیند در زیر میکروسکوپ به راحتی قابل مشاهده است و بنابراین می توان روند این تمایز سلولی را به خوبی مشاهده کرد به خصوص امروزه با وجود میکروسکوپ های الکترونی به راحتی و با دقت بالا این روند را مشاهده و حتی ضبط نمود.

تمایز سلولی تحت تاثیر DNA موجود در سلول های اولیه بوده و عوامل تاثیر گذار در رونویسی DNA با تولید پروتئین ها و آنزیم ها می توانند تعیین کننده نوع سلول های متمایز شده از این سلول باشند.

در تعریف تمایز سلولی باید گفت که این عمل موجب ایجاد انواع اندام های بدن مانند ماهیچه ها و یا سلول های عصبی می شود که وظایف کنونی آنها کاملا با هم متمایز  است اما همه این اندام ها به نوعی با هم در ارتباط باقی می مانند.

تمایز سلولی می تواند در محیط آزمایشگاهی نیز انجام شود هم چنان که در حال حاضر با استفاده از تمایز سلولی و انواع سلول های بنیادی می توان اندام های مختلف انسانی یا حیوانی را تهیه و برای استفاده در بیماران فاقد این اعضا و یا نقص در آن به کار برد.

ساخت تمایز سلولی (Cell Differentiation)

ساخت تمایز سلولی (Cell Differentiation) ساخت تمایز سلولی یکی از جدیدترین ابزارهای موجود برای ایجاد تمایز در سلول های می باشد. این ابزار می توان برای بسیاری از بیماران مفید باشد و نیاز به پیوند عضو از بیماران مرگ مغزی را به میزان زیادی کاهش دهد.

ساخت این محصول تحولی در دنیای پزشکی بوده و کاربرد آنها روز به روز بیشتر و امکانات دیگر آنها زیاد می شود.

توجه داشته باشید ساخت این دستگاه می تواند نیاز بسیاری از آزمایشگاه ها و شرکت های دانش بنیان را به مقدار زیادی تامین کند و آنها را از وابستگی به محصولات وارداتی بی نیاز کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *