دسته بندی نشده

طرح موضوع مقاله مهندسی بافت

طرح موضوع مقاله مهندسی بافت  موضوعی کاربردی در صنعت پزشکی و آزمایشگاهی است. به همین علت برآن شدیم تا در این مقاله به بررسی تعاریف، روش کار و کاربرد آن بپردازیم. در ادامه با ما همراه شوید تا با مفاهیم کلی مهندسی بافت آشنا شوید.

طرح موضوع مقاله مهندسی بافت

کاربرد مهندسی بافت چیست؟

کاربرد مهندسی بافت چیست؟ مهندسی بافت یا Tissue engineering شاخه ای از دانش زیست فناوری به شمار می آید. در یک تعریف ساده می توان گفت که مهندسی بافت روش های مهندسی مواد و عوامل بیوشیمیایی است که با هدف بهبود و جایگزینی بافت های بیولوژیک مورد استفاده قرار می گیرد.
هدف از این شیوه توسعه رشد آزمایشگاهی ملکول ها در بافت یا عضو است. به گونه ای که بتوان آنها را بجای بافت یا قسمت آسیب دیده بدن جایگزینی کرد یا موجب ترمیم آن شد. جالب است بدانید که کاربرد مهندسی بافت بسیار گسترده است و انواع فلزات، سرامیک ها، پلیمرها و … در صنعت بافت مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال سرامیک ها به علت یکپارچی به لحاظ هدایت استخوانی و القای آن یکی از گزینه های مهم و کاربردی برای پیوند بافت تخریب شده به شمار می آیند. به طور کلی برای مهندسی بافت و تهیه آن (دستیابی به یک بافت مصنوعی) سه روش کلی به کار گرفته می شود که عبارت است از:

  • طراحی و رشد بافت های مصنوعی در خارج از بدن
  • تهیه داربست هایی از بافت طبیعی انسان جهت جایگزین کردن با بافت های آسیب دیده
  • کاشت محفظه های سلولی با هدف ترغیب و ترمیم بافت.

نمونه دوم یعنی داربست ها نقش تعیین کننده ای در بازسازی و ترمیم انواع بافت های آسیب دیده دارند که به همین علت مورد توجه متخصصان در صنعت آزمایشگاهی و پزشکی نوین قرار گرفته است.

مقاله ساخت داربست های مهندسی بافت

مقاله ساخت داربست های مهندسی بافت طی بیست ساله گذشته، تحقیقات و فعالیت های بسیاری جهت گسترش داربست ها و توسعه مدل های قابل بکارگیری برای مهندسی بافت صورت گرفته است. داربست ها قابلیت انجام فرآیندهای متعددی را دارا هستند. به عنوان مثال بهبود تعاملات بین سلولی، انتقال گازها و مواد مغذی، چسبندگی سلولی و ایجاد نرخ زیست تخریبی با عضو آسیب دیده از جمله این قابلیت ها به شمار می آیند.
بنابراین می توان گفت که مقاله ساخت داربست های  مهندسی بافت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و توجه به آنها امری ضروری و لازم در صنعت نوین پزشکی می باشد. در این سایت کلیه متخصصان و مشاوران فعال در این زمینه، اطلاعات و خدمات ویژه ای را در اختیار شرکت های فعال آزمایشگاهی می گذارند. برای کسب اطلاعات کافی و اطلاع از جدیدترین نتایج به دست آمده در حوزه مهندسی بافت می توانید با مشاوران تخصصی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *