میکروفلوئیدیک دیوایس ها یا تراشه میکروسیالی

میکروفلوئیدیک دیوایس (Microfluidic device) یا تراشه میکروسیالی تجهیزی است که امکان پردازش یا تجسم مقدار کمی از مایع را فراهم می‌کند. تراشه معمولاً شفاف است و طول یا عرض آن از 1 سانتی متر تا 10 سانتی متر است. تراشه های میکروسیالی از ترموپلاستیک‌هایی مانند اکریلیک، شیشه، سیلیکون یا سیلیکون شفاف به نام PDMS ساخته می‌شوند. از تراشه میکروسیالی برای ارزیابی خواص فیزیکی و شیمیایی مایعات و گازها در مقیاس کوچک استفاده می‌کنند. دستگاه‌های میکروسیال مزایای متعددی نسبت به سیستم‌های در مقیاس معمولی دارند. ریزسیالات اجازه تجزیه و تحلیل و استفاده از حجم کمتری از نمونه‌ها، مواد شیمیایی و معرف‌ها را می‌دهد که هزینه جهانی برنامه‌ها را کاهش می‌دهد.

اندام روی تراشه (Organ on a Chip)

اندام روی تراشه با الهام از سیستم‌های میکروفلوئیدیک ایجاد شده است که برای تقلید از محیط بدن انسان استفاده می‌شود. هدف اندام روی تراشه، توسعه مدل‌های بافت انسانی برای مدل‌سازی بیماری و آزمایش دارو است. آن‌ها از ریزسیالات به همراه سلول‌ها برای تقلید از شرایط فیزیولوژیکی و مکانیکی بدن استفاده می‌کنند. این تکنولوژی در لیست 10 فناوری برتر در حال ظهور قرار دارد و به یک سیستم بیومیمتیک اندام فیزیولوژیکی اشاره می‌کند که بر روی یک تراشه میکروسیالی ساخته شده است.

از طریق ترکیبی از زیست‌شناسی سلولی، مهندسی و فناوری بیومواد، ریز محیط تراشه، محیط ارگان را از نظر رابط بافت و تحریک مکانیکی شبیه‌سازی می‌کند. این ویژگی‌های ساختاری و عملکردی بافت انسان را منعکس می‌کند و می‌تواند پاسخ به مجموعه‌ای از محرک‌ها از جمله واکنش‌های دارویی و اثرات محیطی را پیش‌بینی کند. اندام روی تراشه در پزشکی دقیق و استراتژی‌های دفاع بیولوژیکی کاربردهای گسترده‌ای دارد.

خدمات ارائه شده تیشوهاب در زمینه میکروفلوئیدیک دیوایس ها یا تراشه میکروسیالی

طراحی و ساخت میکروفلوئیدیک دیوایس‌ها

مطالعه داربست در میکروفلوئیدیک دیوایس‌ها

مطالعه زخم پوش در میکروفلوئیدیک دیوایس‌ها

بررسی رهایش دارو در میکروفلوئیدیک دیوایس ها

بررسی جریان در میکرو فلوئیدیک دیوایس‌ها

تولید نانوذرات به کمک میکروفلوئیدیک دیوایس‌ها

میکروفلوئیدیک دیوایس ها یا تراشه میکروسیالی

MICROFLUIDIC DEVICES