بافت شناسی چیست؟

 بافت شناسی چیست؟ خدمات بافت شناسی شامل چیست؟ علم ساختار میکروسکوپی سلول ها ، بافت ها و اندام ها است. همچنین به ما کمک می کند تا رابطه بین ساختار و عملکرد را درک کنیم. با بررسی یک قطعه نازک از بافت یک اندام در زیر میکروسکوپ ،بعد از رنگ آمیزی بافت با تکنیک های رنگ آمیزی خاص ، می بینید که این اندام های به ظاهر ساده در واقع یک مایکروویور پیچیده هستند که حاوی مجموعه ای از ساختارها با عملکردهای متفاوت اند.بافت شناسی در واقع مطالعه ی دقیق بافت ها است.

تمام بافت‌های مختلف بدن انسان را می‌توان به چهار نوع بافت اصلی طبقه‌بندی کرد. همه اندام ها از این چهار بافت ساخته شده اند که از اندامی به اندام دیگر ویژگی ها و آرایش های متناسب را دارند. بنابراین درک ویژگی‌های اصلی این چهار نوع بافت اصلی می‌تواند درک شما از ترکیب سلولی بسیاری از سیستم‌های اندام را تا حد زیادی ساده کند. در ادامه پس از توضیحات کلی در رابطه با بافت شناسی به خدمات بافت شناسی که در آزمایشگاه بافت شناسی تیشوهاب صورت میگیرد می پردازیم.

بافت های اصلی در بافت شناسی

 • سلول و بافت

یک سلول کوچکترین واحد عملکردی یک ارگانیسم است. تمام سلول های بدن انسان یوکاریوتیک هستند ، به این معنی که آنها به دو بخش سازماندهی می شوند: هسته و سیتوپلاسم. سیتوپلاسم حاوی زیر واحد های تخصصی به نام اندامک ها است که مانند “اندام های کوچک” کار می کنند. اندامک ها می توانند غشایی (میتوکندری ، دستگاه گلگی ، شبکه آندوپلاسمی) یا غیر غشایی (ریبوزوم ، نوکلئول ، سانتریول) باشند. سلولها به انواع مختلفی طبقه بندی می شوند که هرکدام عملکردهای مختلفی را انجام می دهند. مانند سلول های اپیتلیال ، فیبروبلاستها ، نوتروفیل ها ، گلبولهای قرمز ، کراتینوسیتها و کندروسیت ها که در اندام های مختلف ایفای نقش می کنند.

خدمات بافت شناسی

 • بافت های اصلی بدن

سلول ها در یک ماتریس خارج سلولی (یک مایع ژله مانند) همراه می شوند تا چهار نوع بافت موجود در بدن انسان را تشکیل دهند: پوششی ، همبند یا پیوندی ، عضلانی و عصبی. بافت ها در تنظیمات مختلف به هم می پیوندند تا اندامهای بدن ما مانند قلب، کلیه، مغز را تشکیل دهند.

 • بافت پوششی یا اپیتلیالی

بافت اپیتلیال شامل سلول هایی است که به یکدیگر متصل شده اند تا لایه ای یکپارچه و پیوسته از سلول ها را تشکیل دهند تا بافت های زیرین را از دنیای خارج جدا کند. اپیتلیوم بدن نه تنها سطوح آشکار بدن (مانند اپیدرم پوست و پوشش های مجاری تنفسی، ادراری و گوارشی) را می پوشاند، بلکه اندام هایی درونی مانند ریه ها، کلیه ها، غدد عرق، غدد گوارشی را نیز پوشش می دهد. از جمله عملکردهای اساسی بافت اپیتلیالی محافظت، مهار، جذب و ترشح در بدن است. این بافت از ورود مواد زائد و آلودگی ها به داخل بدن و خروج مایعات از بدن جلوگیری می کند، همچنین وظیفه¬ی انتقال مواد به داخل و خارج بدن را نیز برعهده دارد.

 • بافت همبند

بافت همبند از چندین نوع سلول و محصولات خارج سلولی تشکیل شده است که با هم، عملکردهای اساسی تقویت مکانیکی، نظارت ایمنی، انتقال / انتشار مواد مغذی و مواد زائد و ذخیره انرژی (چربی) را انجام می دهند. این بافت از سایر بافت ها پشتیبانی می کند. بافت همبند را می توان به بافت همبند مناسب و بافت همبند تخصصی طبقه بندی کرد. بافت همبند مناسب بیشتر به بافت همبند بی نظمی گفته می شود که عمدتاً در اندام‌های داخلی به‌عنوان استرومای بافتی پشتیبان و یا بافت همبند متراکم که می‌تواند منظم (تاندون‌ها، رباط‌ها) یا نامنظم (درم پوست، کپسول‌های اندام) باشد. بافت همبند تخصصی شامل خون، شبکه، غضروف، استخوان و بافت چربی است.

آزمایشگاه بافت شناسی

 • بافت عصبی

بافت عصبی مسئول سیگنال دهی سریع از راه دور، هماهنگی و «تفکر» است. بافت عصبی شامل سلول‌های عصبی بسیار تخصصی و سلول‌های پشتیبان است که از نورواکتودرم جنینی و تاج عصبی مشتق شده‌اند.بافت عصبی از سلول ها (نرون ها و سلول های گلیال) و ماتریکس خارج سلولی ساخته شده است. نورون ها سلول های تخصصی هستند که از یک جسم (سوما) و یک یا چند فرآیند (دندریت، آکسون) تشکیل شده اند.

بر اساس تعداد فرآیندها، نورون ها به چند قطبی، دوقطبی و تک قطبی طبقه بندی می شوند. فرآیندهای عصبی برای تبادل سیگنال های الکتریکی با یکدیگر و با انواع دیگر سلول ها ارتباط (سیناپس) ایجاد می کنند. سلول‌های گلیال که مانند آستروسیت‌ها، الیگودندروسیت‌ها، سلول‌های شوان که حداقل 80 درصد بافت عصبی را تشکیل می دهند وظیفه¬ی حمایت، تغذیه، میلیناسیون و محافظت از نورون‌ها را برعهده دارند.

بیشتر بخوانید: کشت سلولی چیست؟ هر آنچه که باید در رابطه با کشت سلولی بدانید.

 • بافت عضلانی

بافت ماهیچه ای به طور مشخص برای حرکت انبوه از طریق انقباض سلولی است. از نظر جنینی، عضله از مزودرم یا مزانشیم منشاء می گیرد.بر اساس خواص عملکردی، این بافت به دو دسته ی استخوانی(اسکلتی) و نرم(قلبی) طبقه بندی می شود. با وجود تفاوت‌هایشان، همه آنها در سلول‌های ماهیچه‌ای دراز به نام فیبرهای عضلانی مشترک هستند. این سلول ها حاوی رشته های انقباضی (میوفیبریل) به نام اکتین (نازک) و میوزین (ضخیم) هستند.

تحت میکروسکوپ نوری، ماهیچه های اسکلتی و قلبی به دلیل آرایش موازی رشته های انقباضی آنها در واحدهای تکراری به نام سارکومر، مخطط به نظر می رسند. بافت ماهیچه ای صاف به دلیل چینش منظم کمتر رشته های آنها غیر مخطط به نظر می رسد. سلول های عضلانی دارای یک نوع تخصصی از شبکه آندوپلاسمی صاف به نام شبکه سارکوپلاسمی هستند که یون های کلسیم را ذخیره می کنند. همه این ویژگی ها به ماهیچه ها توانایی انقباض و انجام وظایف مختلف مانند حرکت اندام ها (عضله اسکلتی)، پریستالیس دستگاه گوارش (عضله صاف) و ضربان قلب (عضله قلبی) را می دهند.

بافت شناسی

برخی از خدمات ارائه شده در شرکت نواندیشان بافت بنیان ملل:

 • فیکس کردن بافت و داربست
 • آبگیری و قالب گیری
 • لام گیری
 • رنگ آمیزی DAPI
 • رنگ آمیزی تری کروم ماسون
 • رنگ آمیزی هماتوکسیلین& ائوزین
 • رنگ آمیزی آلیزارین رد
 • رنگ آمیزی …
 • تفسیر تصاویر پاتولوژی

آزمایشگاه بافت شناسی

آزمایشگاه بافت شناسی پردازش بافت را برای بررسی پاتولوژیک توسط میکروسکوپ نوری، میکروسکوپ الکترونی و ایمونوفلورسانس فراهم می کند. بافت شناسی پزشکی مطالعه میکروسکوپی بافت ها و اندام ها از طریق برش دادن، رنگ آمیزی و بررسی آن بخش ها در زیر میکروسکوپ است. بافت شناسی که اغلب آناتومی میکروسکوپی و هیستوشیمی نامیده می شود، امکان تجسم ساختار بافت و تغییرات مشخصه ای را که ممکن است بافت متحمل شده باشد را می دهد.