مقالات علمی

ارائه آزمون کششی

ارائه آزمون کششی

ارائه آزمون کششی | تست کشش یا تست تنش یک روش استاندارد است که توسط دانشمندان و مهندسان مواد برای تعیین قدرت مهم و خاصیت انعطاف پذیری مواد استفاده می شود. به عنوان مثال، می‌توان از تست های کششی برای اندازه گیری مقاومت در برابر مواد استفاده کرد، که به عنوان استرس تعریف می‌شود که در آن ماده شروع به تغییر شکل پلاستیک می‌کند.

تست کشش یکی از متداول‌ترین آزمون‌ها برای اندازه‌گیری خواص مکانیکی فلزات، پلیمرها و کامپوزیت‌ها است. تست کشش که با عنوان تست تنش نیز شناخته می شود، از مهمترین ترین نوعِ آزمون مکانیکی بر روی مواد است که می‌توان بر روی یک ماده انجام داد. تست های کشش، ساده، نسبتاً ارزان قیمت و استاندارد هستند. در این آزمون با کشیدن نمونه، می توان واکنش ماده در برابر نیروهای کششی را بدست آورد. زمانی که ماده کشیده می شود، به استحکام کششی و ازدیاد طول آن ماده می‌توان دست یافت.

نمودار بدست آمده از آزمون تنش عموما برای انتخاب یک ماده به منظور کنترل کیفیت و پیش‌بینی اینکه چگونه یک ماده تحت انواع نیروها واکنش نشان می‌دهد، به کار می‌رود. نمودار تنش – کرنش براساس مقادیر نیرو اعمالی به ازدیاد طول رسم می‌شود. در نتیجه خروجی آزمون یک منحنی تنش/کرنش می‌باشد که نشان دهنده رفتار ماده تحت کشش است

مقاومت کششی داربست چگونه است؟

مقاومت داربست با توجه به هدف تحقیق، در بالاترین حد ممکن باید قرار گیرد. این مقاومت مکانیکی باید مشابه بدن باشد تا سلول بتواند محیطی شبیه به بدن را تجربه کند.

تست کشش
تست تنش

در مهندسی بافت، ارائه آزمون کشش داربست طراحی شده در جهت اطمینان یافتن از مقاومت مکانیکی بالای داربست مورد نظر می باشد. بنا به مثلث معروف مهندسی بافت، داربست یکی از سه رکن اساسی در بازسازی یک بافت می باشد. داربست ها را به روش های مختلف می‌توان ساخت که در هر روش با توجه به یکسان بودن مواد، می‌توان مقاومت مکانیکی متفاوتی از آن‌ها مشاهده کرد. لذا ضروری است تا ارزیابی‌های مقاومت مکانیکی که یکی از آنها تست کشش می‌باشد، بر روی داربست طراحی شده صورت بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *