بارگذاری دارو و دارو رسانی

بارگذاری دارو

Drug Delivery بــــارگذاری دارو و دارو رسانی بارگذاری دارو ، دارورسانی و رهایش دارو ؛ توسعه مولکول جدید دارو گران

ادامه مطلب »

دارو رسانی و یا دراگ دلیوری چیست؟

سیستم های دارورسانی فن آوری هایی را توصیف می کنند که داروها را به داخل یا در سراسر بدن حمل می کنند. این فناوری‌ها شامل روش تحویل است، مانند قرصی که می‌بلعید یا واکسنی که تزریق می‌شود. هدف از تحویل دارو، تقویت اثر درمانی داروهای دارویی از طریق اعطای ویژگی‌های فیزیکوشیمیایی تقویت‌شده به آنها است، برای مثال، با غلبه بر بی‌ثباتی ذاتی بیولوژیک‌ها، که فارماکوکینتیک آنها را مختل می‌کند.
راه خوراکی رایج ترین راه برای تجویز دارو است. به دلیل مزایایی که دارد از جمله غیر تهاجمی بودن، سازگاری بیمار و سهولت در تجویز دارو، ترجیح داده شده است.
سیستم‌های درمانی NDDS که داروها را در یک فرم دوز ترکیب می‌کند که دارو را در یک مکان از پیش تعیین‌شده با سرعت از پیش تعیین‌شده در مدت زمان طولانی از یک کاربرد واحد آزاد می‌کند. 1. تحویل دارو الف) سرعت کنترل شده ب) تحویل آهسته ج) تحویل هدفمند

دارو رسانی هوشمند

دارورسانی هدفمند روشی پیشرفته از دارورسانی است که شامل رهاسازی کنترل شده داروها در محل هدف (ارگان ها / بافت ها / سلول ها) در یک دوره زمانی مشخص است. تحویل داروی هدفمند به عنوان تحویل هوشمند یا هوشمند دارو نیز شناخته می شود با پیشرفت‌های بی‌سابقه نانوتکنولوژی زیست‌پزشکی در چند دهه گذشته، سیستم‌های مرسوم دارورسانی (DDSs) در DDS‌های هوشمند با ویژگی‌های پاسخ‌دهنده به محرک‌ها درگیر شده‌اند.

بیشتر بخوانید: زخم پوش هوشمند چیست و چه کاربردی دارد؟

با بهره‌مندی از پاسخ به محرک‌های داخلی یا خارجی خاص، آن نانوپلتفرم‌های به‌خوبی تعریف‌شده می‌توانند اثربخشی هدف‌گیری دارو را افزایش دهند، در عین حال، عوارض جانبی/سمیت محموله‌ها را کاهش دهند، که عوامل کلیدی برای بهبود انطباق بیمار هستند. در زمینه آکادمیک، انواع DDS های هوشمند به وفور برای سیستم های مختلف جذاب مانند نانوذرات پلیمری پاسخگو به محرک، لیپوزوم ها، فلزات/اکسیدهای فلز و اگزوزوم ها نشان داده شده است. با این حال، این نانوپلتفرم‌ها فاقد روش تولید استاندارد، تجربه ارزیابی سمیت و ارتباط واضح بین مطالعات پیش بالینی و بالینی هستند که منجر به مشکلات بزرگ برای دریافت تأییدیه‌های قانونی و اخلاقی می‌شود. بنابراین، چنین نانو DDS های حساس به محرک نسبتا پیچیده ای در حال حاضر برای استفاده بالینی تایید نشده اند.

تقسیم ‏بندی سیستم‏ دارورسانی

سیستم‌های درمانی NDDS که داروها را در یک فرم دوز ترکیب می‌کند که دارو را در یک مکان از پیش تعیین‌شده با سرعت از پیش تعیین‌شده در مدت زمان طولانی از یک کاربرد واحد آزاد می‌کند. 1. تحویل دارو الف) سرعت کنترل شده ب) تحویل آهسته ج) تحویل هدفمند