Drug Delivery

بــــارگذاری دارو و دارو رسانی

بارگذاری دارو ، دارورسانی و رهایش دارو ؛ توسعه مولکول جدید دارو گران و زمان بر است. بهبود نسبت اثربخشی ایمنی داروهای “قدیمی” با استفاده از روش‌های مختلف مانند شخصی‌سازی درمان دارویی، تیتراسیون دوز و نظارت بر داروهای درمانی انجام شده است. تحویل دارو با نرخ کنترل شده، تحویل آهسته و تحویل هدفمند از دیگر روش‌های بسیار جذاب است و به شدت دنبال شده است. جالب است بدانید که آثار قابل توجه و نشریات زیادی از ایالات متحده و اروپا و ایران تألیف شده است.

تحویل دارو (Drug Delivery) روش یا فرآیند تجویز یک ترکیب دارویی برای دستیابی به یک اثر درمانی در انسان یا حیوان است. برای درمان بیماری‌های انسانی، راه‌های تحویل دارو از طریق بینی و ریه اهمیت فزاینده‌ای پیدا می‌کند. این مسیرها جایگزین‌های امیدوار کننده‌ای برای تزریق دارویی تزریقی به ویژه برای درمان‌های پپتیدی و پروتئینی ارائه می‌دهند.

دربــــــاره رهایش دارو

رهایش دارو در داربست ها از اهمیت بسزایی برخوردار بوده است. داربست بستر مناسبی برای اتصال سلول، تکثیر سلولی، عملکرد متمایز و مهاجرت سلولی فراهم می‌کند. ماتریس‌های داربست را می توان برای دستیابی به دارورسانی با بارگذاری بالا و کارایی در مکان‌های خاص مورد استفاده قرار داد.

مواد زیستی مورد استفاده برای ساخت داربست ممکن است پلیمرهای طبیعی مانند آلژینات، پروتئین‌ها، کلاژن‌ها، ژلاتین، فیبرین‌ها و آلبومین یا پلیمرهای مصنوعی مانند پلی وینیل الکل و پلی گلیکولید باشند. داروهای بی سرامیکی مانند هیدروکسی آپاتیت و تری کلسیم فسفات نیز استفاده می‌شود.

 

رهایش دارو در فناوری‌های نانو

رهایش و تحویل دارو (دارورسانی ) به رویکردها فرمولاسیون، تکنیک‌های تولید، سیستم های ذخیره‌سازی و فناوری‌های مربوط به انتقال یک ترکیب دارویی به محل مورد نظر برای دستیابی به اثر درمانی مطلوب اشاره دارد. نانوپزشکی و سیستم‌های تحویل نانو یک علم نسبتاً جدید اما سریع در حال توسعه است که در آن مواد در محدوده مقیاس نانو برای استفاده به عنوان ابزارهای تشخیصی و یا رساندن عوامل درمانی به مکان‌های مورد نظر به صورت کنترل شده استفاده می‌شوند. فناوری نانو مزایای متعددی را در درمان بیماری‌های مزمن انسانی با ارائه داروهای دقیق به صورت موضعی و هدفمند ارائه می‌دهد. اخیراً، تعدادی از کاربردهای برجسته نانوپزشکی (عوامل شیمی درمانی، عوامل بیولوژیکی، عوامل ایمونوتراپی و …) در درمان بیماری‌های مختلف وجود دارد.

نشان داده شده است که فناوری نانو با استفاده از نانوساختارها و نانوفازها در زمینه‌های مختلف علم، مانع علوم زیستی و فیزیکی را بر هم می‌زند. به ویژه در سیستم‌های داروسازی و داروهای مبتنی بر نانو، جایی که چنین ذرات مورد توجه زیادی هستند. نانومواد را می‌توان به عنوان ماده‌ای با اندازه بین 1 تا 100 نانومتر به خوبی تعریف کرد. این مواد بر مرزهای نانو پزشکی از حسگرهای زیستی، ریزسیالات، تحویل دارو و آزمایشات ریزآرایه تا مهندسی بافت تأثیر می‌گذارد. با علم به این قدرت از نانوتکنولوژی و همچنین زمینه دارورسانی و رهایش دارو ( بارگذاری دارو ) ، ما در مجموعه تیشوهاب در تلاش هستیم تا بتوانیم نانوحامل‌های هوشمند را جهت رهایش و تحویل داروهای طبیعی و شیمیایی، فاکتورهای رشد، و اکسیژن را مهندسی کرده و در زمینه‌های مختلف نظیر مهندسی بافت و زخم پوش‌های هوشمند استفاده کنیم.

خدمات تیـــشوهاب در زمینه بارگذاری دارو و دارو رسانی

بارگذاری دارو و دارو رسانی

سیستم‌های آهسته رهایش دارو
سیستم‌های رهایش یک جای دارو
سیستم‌های (pH responsive) رهایش حساس به pH
سیستم‌های (Temperature-responsive) رهایش حساس به دما
ساخت داربست حاوی داروهای شیمیایی
ساخت داربست حاوی عصاره و اسانس های گیاهی
سنتز نانوذرات پلیمری حامل عصاره گیاهی
سنتز نانوذرات پلیمری حامل داروهای شیمیایی
ارزیابی کیفیت دارورسانی و رهایش دارو
اندازه‌گیری میزان داروی بارگذاری شده
پوشش دهی نانوذرات با دارو
انکپسوله کردن دارو
استفاده از سیستم‌های نانوامولسیون جهت رهایش دارو