مهندسی بافت

ساخت فاکتور های رشد در مهندسی بافت

فاکتور های رشد در مهندسی بافت مبحثی است که می خواهیم در این پست راجع به آن صحبت نماییم. لیکن اینکه مهندسی بافت چیست و یا کاربرد فاکتور های رشد و ساخت آن‌ ها با چه هدفی انجام می شود را در مرکز آموزش مهندسی بافت می توان دنبال کرد. اگر می خواهید درباره این موضوع بیشتر بدانید، لظفاً این مقاله را بخوانید.

ساخت فاکتور های رشد در مهندسی بافت

کاربرد فاکتور های رشد در مهندسی بافت

کاربرد فاکتور های رشد در مهندسی بافت پیش از صحبت در مورد کاربرد فاکتور های رشد در مهندسی بافت، لازم است توضیح مختصری درباره مهندسی بافت داده شود.

شاید بپرسید که مهندسی بافت چیست؟
برای پاسخ به این پرسش باید بگوییم به مهندسی بافت به شاخه ای از دانش زیستی گفته می شود که در زمینه رشد و ترمیم آزمایشگاهی سلول ها و یا ملکول های اعضاء بدن فعالیت می نماید. در این بخش از دانش، لازم است که داربستی تشکیل گردد که سلول ها به آن بچسبند، تکثیر و گسترش یابند و از یکدیگر متمایز شده و پس از رشد، جایگزین بافت های صدمه دیده شوند.

اما اینکه کاربرد فاکتور های رشد در مهندسی بافت چیست موضوعی است که در این بخش در خصوص آن صحبت خواهیم نمود. استفاده از این مبحث زیست فناوری در علوم پزشکی و ترمیم استخوان‌ ها، غضروف ها و ناتدون ها است.

فاکتور های رشد در واقع پلی پپتید هایی می باشند که برای تنظیم فعالیت سلولی، نشانه ها و یا سیگنال هایی را ارسال می نمایند. آن‌ها می توانند از گسترش، جداسازی، انتقال و یا چسبندگی ژن سلول پیشگیری نموده و یا محرک آن باشند.

سیتوکین ها و هورمون ها از جمله فاکتور های رشد می باشند. این نوع از عوامل رشد می توانند اثرات مشابه یا متفاوت بر روی گونه های سلولی داشته باشند که عملکرد این فاکتور ها به غلظت وابسته است.

مرکز آموزش مهندسی بافت

مرکز آموزش مهندسی بافت وقتی صحبت از مهندسی در یک علم می شود به این معنی است که برای رسیدن به هدف نیاز به یک ساختار فیزیکی با برنامه ریزی و مرحله به مرحله است که نیازمند آموزش می باشد. بنابراین مرکز آموزش مهندسی بافت با این هدف راه اندازی شد که در زمینه آشنایی با مفاهیم پایه مطرح در مهندسی بافت راهکار‌ هایی را ارائه دهد.

برخی از مباحثی که در این مرکز ارائه می شود شامل آشنایی با استخراج و تمایز سلول ها، روش هی ساخت داربست ها، آشنایی با متد های کشت سلولی بر روی داربست های زیستی، آشنایی با استفاده از مهندسی بافت در درمان و جایگزین نمودن داربست های زیستی در مدل حیوانی می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *