مهندسی بافت

بافت برداری

بافت برداری چیست؟

بافت برداری به معنی تجزیه و تحلیل میکروسکوپی سلول ها و بافت ها مستلزم تهیه مقاطع (برش های) بسیار نازک و با کیفیت بالا است که بر روی لام های شیشه ای نصب شده و به طور مناسب رنگ آمیزی شده اند تا ساختارهای طبیعی و غیر طبیعی را نشان دهند. بیشتر بافت‌های تازه بسیار ظریف هستند و به راحتی تغییر شکل می‌دهند و آسیب می‌بینند، بنابراین تهیه بخش‌های نازک از آن غیرممکن است، مگر اینکه در حین برش از نظر شیمیایی حفظ یا «ثابت» شده و به نحوی از آن حمایت شود. به طور کلی، دو استراتژی برای ارائه این پشتیبانی وجود دارد:

می‌توانیم بافت را فریز کرده و در حالی که بخش‌هایمان را برش می‌زنیم، آن را یخ زده نگه داریم. به این بخش ها “بخش های منجمد” می گویند. روش دیگر، ما می توانیم نمونه بافت خود را با یک عامل مایع نفوذ کنیم که متعاقباً می تواند به جامدی تبدیل شود که دارای خواص فیزیکی مناسب است، که به برش بخش های نازک از آن اجازه می دهد. موم پارافین چنین عاملی است. این به اصطلاح “بخش های پارافین” تولید می کند.

بافت برداری

پردازش بافت را می توان به صورت دستی (پردازش دستی) انجام داد، اما در مواردی که چندین نمونه باید مورد بررسی قرار گیرد، استفاده از ماشین پردازش بافت خودکار (یک «پردازنده بافت») راحت تر و کارآمدتر است. این دستگاه‌ها از دهه 1940 در دسترس بوده‌اند و به آهستگی برای استفاده ایمن‌تر، مدیریت تعداد نمونه‌های بزرگ‌تر، پردازش سریع‌تر و تولید نتایج با کیفیت بهتر تکامل یافته‌اند.

دو نوع اصلی پردازشگر وجود دارد: ماشین‌های انتقال بافت (یا «دیپ و غوطه‌ور کردن») که در آن نمونه‌ها از ظرفی به ظرف دیگر برای پردازش منتقل می‌شوند، و نوع انتقال مایع (یا «محصور») که در آن نمونه‌ها در آن نگهداری می‌شوند. یک محفظه واحد فرآیند یا مخزن و سیالات در صورت لزوم به داخل و خارج پمپ می شوند. اکثر پردازنده‌های مدرن انتقال سیال از دماهای بالا، گردش موثر سیال و ترکیب چرخه‌های خلاء/فشار برای بهبود پردازش و کاهش زمان پردازش استفاده می‌کنند.

بافت برداری چیست؟

نحوه آنالیز نمونه های بافت برداری شده

بررسی میکروسکوپی بافت ها و اندام ها از طریق برش دادن، رنگ آمیزی و بررسی آن بخش ها در زیر میکروسکوپ، قابل انجام است. بافت شناسی که اغلب آناتومی میکروسکوپی و هیستوشیمی نامیده می شود، امکان تجسم ساختار بافت و تغییرات مشخصه ای را که بافت ممکن است متحمل شده باشد را می دهد. به همین دلیل از آن در تشخیص پزشکی، مطالعات علمی، کالبد شکافی و تحقیقات پزشکی قانونی استفاده می شود. هنگامی که نمونه بافت تحت تثبیت، پردازش، قالب گیری، برش و رنگ آمیزی قرار گرفت، می تواند از طریق میکروسکوپ مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد و یافته ها توسط آسیب شناس تفسیر شوند. لکه های بافت شناسی انتخاب شده برای یک نمونه معین به سوال مورد نظر بستگی دارد.

کاربرد بافت برداری

بافت برداری می تواند در همه انواع تحقیقات، مانند یافتن علل بیماری، ایجاد آزمایش‌های جدید یا داروهای جدید استفاده شود. از بافت ممکن است برای تحقیقات ژنتیکی یا تحقیقاتی که در مورد بیماری هایی که در خانواده ها منتقل می شوند استفاده شود. بافت برداری برای ارتقای دانش ما در مورد مسیرها و مکانیسم های بیماری مهم است. تحقیقات با استفاده از بافت می تواند درک اساسی از زیست شناسی انسان را ارتقا دهد، به توسعه تکنیک های تشخیص بیماری، درمان های آینده و پروتکل های درمانی کمک کند.

کاربرد بافت برداری

خدمات بافت برداری در تیشوهاب

 •  بافت برداری از ناحیه آسیب
 •  فیکس کردن بافت
 •  قالب گیری بافت
 •  لام گیری
 • رنگ آمیزی های بافتی
 •  رنگ آمیزی های بافتی
 •  بررسی بیان ژن
 • بررسی بیان پروتئین
 •  بررسی داربست
 • لام گیری از داربست
 • رنگ آمیزی داربست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *