در این مقاله قرار است در رابطه با مطالعات حیوانی و علل مدل کردن حیوانات در انجام برخی از آزمایشات همچنین مشکلات اخلاقی آن صحبت کنیم.در طول قرن هفدهم، زمانی که ویلیام هاروی ارزش تحقیقات فیزیولوژیکی مقایسه ای را در نشان دادن گردش خون نشان می داد، سه فیزیولوژیست حرفه ای دیگر، رابرت بویل، رابرت هوکاند ریچارد لوور، اولین افرادی بودند که نگرانی واقعی خود را برای رفاه افراد آزمایشی خود ثبت کردند.

این نگرانی بر اساس اعتراض اخلاقی این فیزیولوژیست ها به ظلم حیوانات است. در قرن هجدهم، فیلسوف فایده گرای انگلیسی، جرمی بنتام، توجه خود را بر توجه به حیوانات بر اساس ظرفیت آنها برای رنج کشیدن متمرکز کرد. فیزیولوژیست مارشال هال پیشگام در نظر گرفتن مسائل رفاهی از درون علم با پیشنهاد این بود که رویه های فیزیولوژیکی باید تنظیم شود تا رنج حیوانات را در نظر بگیرد.

در قرن نوزدهم، کار بر روی خواص بیهوشی اتر منجر به روش های جراحی پیچیده و استفاده بیشتر از مطالعات حیوانی شد. از آنجایی که استفاده از آزمایش‌های بیهوشی با حداقل رنج انجام می‌شود، انجمن سلطنتی بریتانیا (بریتانیا) برای پیشگیری از ظلم به حیوانات، موضع خود را از اعتراض صریح به استفاده از حیوانات برای رویه‌های علمی به اعتراض به روش‌های دردناک روی حیوانات تغییر داد.

انجمن بریتانیا برای پیشرفت علم دستورالعمل‌هایی را با هدف کاهش رنج و ممانعت از انجام آزمایش‌هایی که شایستگی علمی مشکوک دارند منتشر کرد و در راستای مطالعات حیوانی قانون «ظلم به حیوانات» در بریتانیا به تصویب رسید.

مطالعات حیوانی

چرا مطالعات حیوانی صورت می گیرد؟

دانشمندان از مطالعات حیوانی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشکلات سلامتی که هم انسان و هم حیوانات را تحت تاثیر قرار می دهد و برای اطمینان از ایمنی درمان های پزشکی جدید استفاده می کنند. برخی از این مشکلات شامل فرآیندهایی است که فقط در یک موجود زنده قابل مطالعه است. دانشمندان زمانی مدل های حیوانی را در نظر میگیرندکه هیچ جایگزینی وجود ندارد و مطالعه انسان ها غیرعملی یا غیراخلاقی است.

حیوانات به دلایل مختلف سوژه های تحقیقاتی خوبی هستند .آنها از نظر بیولوژیکی شبیه به انسان هستند و مستعد ابتلا به بسیاری از مشکلات سلامتی مشابه هستند. همچنین، آنها دارای چرخه زندگی کوتاه هستند، بنابراین می توان آنها را به راحتی در کل طول عمر خود یا در چندین نسل مطالعه کرد. علاوه بر این، در مطالعات حیوانی دانشمندان می توانند محیط اطراف حیوان (رژیم غذایی، دما، نور و غیره) را کنترل کنند، که انجام این کار با افراد دشوار خواهد بود. با این حال، مهمترین دلیل استفاده از حیوانات این است که قرار دادن عمدی انسان در معرض خطرات سلامتی برای مشاهده سیر بیماری اشتباه است.

حیوانات در تحقیقات برای تولید داروها و روش های پزشکی برای درمان بیماری ها مورد نیاز هستند. دانشمندان ممکن است چنین داروها و روش هایی را با استفاده از روش های تحقیقاتی که شامل حیوانات نمی شود، کشف کنند. اگر درمان جدید امیدوارکننده به نظر می رسد، سپس روی حیوانات آزمایش می شود تا ببینیم آیا به نظر می رسد ایمن و مؤثر است یا خیر. اگر نتایج مطالعات حیوانی مطلوب باشد، از داوطلبان انسانی خواسته می شود تا در یک کارآزمایی بالینی شرکت کنند. مطالعات حیوانی ابتدا انجام می شود تا به محققان پزشکی ایده بهتری در مورد فواید و عوارضی که احتمالاً در انسان مشاهده می کنند ارائه دهند.

مشکلات اخلاقی در مطالعات حیوانی

مشکلات اخلاقی در مطالعات حیوانی

مطالعات حیوانی ، به دلیل ماهیت خود، تلفات قابل توجهی را بر زندگی حیوانات به عنوان موجودات ذی‌شعور وارد می‌کند.در بیشتر موارد، محققان تلاش می‌کنند تا درد و ناراحتی حیوانات را در مطالعات حیوانی به حداقل برسانند. اما رنج، با این وجود، ذاتی تحقیقات و آزمایش‌های حیوانی است. حیوانات در قفس های استریل و ایزوله نگهداری می شوند، مجبور به تحمل بیماری و جراحت می شوند و معمولاً در پایان هر مطالعه کشته می شوند.

در حالی که اکثر دانشمندان نیت خوبی دارند و بر پیشگیری و یافتن درمان برای بیماری تمرکز دارند، برخی از محققان زیست‌پزشکی نمی‌دانند یا درک می‌کنند که حیوانات آزمایشگاهی صرفاً ماشین‌ها یا جعبه‌های سیاهی نیستند که انواع داده‌ها را تولید می‌کنند. هنگامی که توجه به حیوانات و مطالعات حیوانی به این سطح کاهش یابد، بی‌درستی و عدم حساسیت به درد، رنج و نیازهای اولیه حیوانات می‌تواند به دنبال داشته باشد.

بیشتر بخوانید: هر چیزی که لازم است در رابطه با کشت سلولی بدانید.

در واقع، حیوانات در آزمایشگاه‌ها اغلب به‌عنوان اشیایی در نظر گرفته می‌شوند که می‌خواهند دستکاری شوند. و ارزش کمی فراتر از هزینه خرید به زندگی آنها تعلق می گیرد. AAVS معتقد است که حیوانات حق دارند برای علم مورد بهره برداری قرار نگیرند و ما نباید بین کمک به انسان و آسیب رساندن به حیوانات یکی را انتخاب کنیم. درباره نگرانی های اخلاقی در مورد تحقیقات حیوانات در مجله AV بیشتر بخوانید.

برخی از اعضای جامعه تحقیقاتی زیست پزشکی و انجمن‌های تجاری وابسته به آن، به طور معمول تلاش می‌کنند تا عموم مردم، رسانه‌ها و نمایندگان دولت را متقاعد کنند که جنجال کنونی در مورد مطالعات حیوانی یک مسابقه مرگ و زندگی است: مدافعان سلامت انسان و پیشرفت علمی در برابر انبوهی از فعالان ضد علم، ضد بشری، عاطفی، غیرمنطقی. چنین دوگانگی عمدی و ساده انگارانه نه تنها نادرست است، بلکه مشکلات اخلاقی و علمی بسیار واقعی و مستند مرتبط با استفاده از آزمایش های حیوانی را که مشخصه تحقیقات، آزمایش های زیست پزشکی مدرن و صنایع مرتبط با آن است، نادیده می گیرد.

مطالعات حیوانی چیست

بخشی از خدمات شرکت نواندیشان بافت بنیان ملل در حوزه مطالعات حیوانی

  • نگهداری و هتلینگ حیوانات
  • تزریق و بیهوشی
  • گاواژ و تغذیه
  • ایجاد مدل زخم در حیوانات 
  • ایجاد مدل سرطان
  • ایجاد مدل آسیب عصبی
  • ایجاد مدل شکستگی
  • کاشت داربست
  • بافت برداری
  • جهت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید